افزایش دقت درمان و بهبودی با استفاده از لیزر در پزشکی

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی انجمن پزشکی لیزری ایران، دکتر کامران عزتی اظهار داشت: لیزر از دهه 80 به طور کاربردی وارد حیطه پزشکی شده و در دو فیلد اصلی جراحی و تراپی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی توضیح داد: فیلد لیزرهای پرتوان جراحی در زمینه انواع جراحی های چشم، مغز و اعصاب، عمومی، اورولوژی، ارتوپدی، عروق و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند و فیلد لیزرهای کم توان و پرتوان در تسکین درد و ترمیم بافت بدن مورد استفاده می شوند. همچنین از این نوع لیزرها می توان پس از جراحی های مختلف با هدف کاهش درد و ترمیم نیز استفاده کرد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد عوارض ناشی از لیزر اظهار داشت: هر دستگاه پزشکی که برای رفع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد اگر به اصول ایمنی آن توجه نشود، ممکن است عوارضی ایجاد کند.
عزتی افزود: در مورد لیزر متخصصانی که دوره های تخصصی لیزر را تحت نظر اساتید برجسته این حوزه آموزش دیده اند؛ طبیعتا موارد ایمنی، کاربرد و عدم کاربرد آن را به خوبی فراگرفته است و به این ترتیب عوارض آن به حداقل می رسد.
دبیر علمی یازدهمین کنگره انجمن پزشکی لیزری ادامه داد: امروز لیزر نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مورد توجه است؛ موارد عدم کاربرد آن بسیار کم است و در درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های زنان و زایمان، طب داخلی، علوم اعصاب و آسیب های توانبخشی می توان از آن استفاده کرد.
وی در خصوص کنگره نیز توضیح داد: در این کنگره کاربرد لیزر در انواع جراحی ها، درمان درد، علوم اعصاب، التهابات مفصلی عضلانی و بافت نرم، زخم، طب سوزنی، زیبایی و همچنین تکنیک ها و تکنولوژی های نوینی که در فیزیک پزشکی لیزر مورد استفاده قرار می گیرد، به بحث و بررسی گذاشته می شود.
دبیر انجمن پزشکی لیزری ایران، محور کنگره امسال را لیزر در پزشکی نوین عنوان کرد و گفت: یکی از پنل هایی که برای اولین بار در این کنگره درنظرگرفته شده، کاربرد لیزر در علوم اعصاب است که جنبه های جدید کاربرد لیزر در بیمارانی که مبتلا به بیماری های مغزی، سکته مغزی، ام اس و پارکینسون هستند، مورد بحث قرار می گیرد.
عزتی با اشاره به دریافت مقالات زیادی با موضوع کاربرد لیزر پزشکی در درمان انواع بیماری ها و اختلالات گفت: آخرین مهلت ارسال مقالات اول آذرماه است.
یازدهمین کنگره انجمن پزشکی لیزری ایران، از 6 تا 8 دی ماه در مجموعه فرهنگی ورزشی میلاد برگزار می شود.

 

لینک منبع خبر و مطالعه بیشتر :

https://www.irna.ir/news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *