همه شما درباره انواع ناهنجاری های عضلانی اسکلتی بدن شنیده اید . یکی از دلایل آن هم شیوع بالای این انحرافات است که خود زمینه ساز بسیاری از دردها و بیماری های بعدی می باشد . بیومکانیک طبیعی بدن به شکلی است که هر مفصل و هر عضله باید دقیقا در راستای درست و صحیح خود باشد . در غیر اینصورت نه آنکه فرد نمی تواند فعالیتی انجام دهد بلکه انجام فعالیت در وضعیت نادرست سبب عدم کارایی عضلات و مفاصل شده و فرد را از حالت طبیعی انجام یک کار خارج می کند و به مرور تبدیل به یک عارضه جدی برای فرد می گردد .

به مثال های ذیل توجه بفرمایید:

_ کودک یا نوجوانی که قادر به دویدن یا بازی با همکلاسی های خود نیست چون مدام زمین می خورد یا اینکه عضلات پشت ساق و کمرش دچار درد و گرفتگی می شود .

_ جوانی که به خاطر نشستن طولانی مدت در محل کار و وضعیت خم سر و گردن دچار دیسک گردن و درد های عضلانی -اسکلتی شده است .

_ سالمندی که دچار زانوی پرانتزی شده و درد های ناشی از آرتروز دارد .

نکته دیگر به هم پیوستگی این ناهنجاری هاست مثلا حتی صافی کف پا هم می تواند با سر درد و وضعیت نامناسب گردنی همراه باشد. یا اینکه به قوس های گردن و کمر حالت ” چرخ دنده ” اطلاق می گردد که افزایش یا کاهش یکی روی افزایش یا کاهش دیگری تاثیر نامناسب دارد (سربه جلو، لوردوز، افزایش قوس کمری  یا کاهش قوس  و قوز پشتی ، اسکولیوزیس یا انحراف جانبی ) .

در زانو نیز وضعیت به همین شکل است :  زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری، کف پای صاف ، کف پای قوسی ، افزایش یا کاهش زاویه آنتی ورژن سرفمور ، افزایش یا کاهش قوس های ستون فقرات و جابجایی های لگن ، همگی در ارتباط می باشد .

دستگاه آنالیز پاسچر تنها دستگاه لیزری با دوربین می باشد که در عرض کمتر از 5 دقیقه کل بدن را اسکن نموده و یک خروجی برای تمامی ناهنجاری های بدن ثبت می کند . این دستگاه بدون هیچگونه ممنوعیتی می تواند برای تمامی رده های سنی از کودکان گرفته تا سالمندان مورد استفاده قرار گیرد .  آنالیز پاسچر به وسیله مشخص کردن جایگاههای مفاصل و ارزیابی کامپیوتری به روش فوتوگرامتری انجام می گیرد .

دستگاه آنالیز وضعیت بدنی یا پاسچر

یکی از نکاتی که در ارزیابی های پاسچرال مد نظر است، داده های  کمی و عددی هر  انحراف باشد . دستگاه آنالیز ساختار بدن به طور دقیق میزان انحراف در هر کدام از مفاصل بدن را نشان داده و با طرف مقابل هم مقایسه می کند . به عنوان مثال میزان درجه انحراف زانو یا کجی ستون فقرات به صورت عددی گزارش می گردد .

نمونه ای از گزارش دستگاه آنالیز پاسچر

اختلالاتی که توسط  این دستگاه قابل اندازه گیری می باشند عبارتند از :

1_ وضعیت قرارگیری شانه ها ( هم سطح بودن یا غیر هم سطح بودن )

2_ سر به جلو یا عقب

3_ قوز پشتی یا کیفوزیس

4_ اسکولیوزیس یا انحراف جانبی ستون فقرات

5_ هم سطح بودن لگن ( اختلالات لگن و ساکرو ایلیاک )

6_کوتاه و بلند بودن یک پا نسبت به پای دیگر یا LLD

7_ آنتی ورژن یا رتروورژن سرفمور

8_ قوس یا لوردوز کمر و گردن

9_ زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری

10_ صافی کف پا

11_ زانوی رو به جلو Geno recurvatum

12_ زاویه cubital آرنج

13_ راستای کلی قرارگیری مفاصل نسبت به یکدیگر

14_ وضعیت قرارگیری بازوها

15_ وضعیت قرارگیری کتف ها

16_ سنجش وضعیت لگن به صورت سه بعدی

17_ وضعیت قرارگیری ران

18_ وضعیت مفصل مچ پا

19_ کف پا

20_ سنجش قوس های ستون فقرات به صورت مقایسه ای

21_ ارزیابی کمی و عددی تمامی سنجش ها به صورت مقایسه ای

در شکل ذیل نمونه ای از آنالیز ساختار بدن یک کودک 9 ساله را ملاحظه می فرمایید. حین ارزیابی بالینی این فرد در راه رفتن دچار لنگش بود و همچنین زانو ها در وضعیت نامناسب بوده و روی سمت خارجی پا راه می رفت. بعد از آنالیز ساختار بدنی نتایج ذیل به دست آمد :

نمونه ای از فرم گزارش آنالیز ساختار بدنی در یک کودک 9 ساله

1_ شانه راست افتادگی خفیفی دارد.

2_ لگن چپ تیلت به عقب دارد.

3_ در ناحیه توراسیک اسکولیوز یا انحراف جانبی 12 درجه دارد.

4_ قوس کمری افزایش یافته و 58 درجه می باشد.

5_ زانوی راست ضربدری و زانوی چپ پرانتزی و خم می باشد.

6_ کف پای چپ صاف و کف پای راست قوسی است.

تمامی این ارزیابی ها در پرونده بیمار ثبت می گردد و براساس تشخیص متخصص فیزیوتراپی نسخه تخصصی ورزشی، تمرینات اصلاح وضعیت و یا درمان های دیگر تجویز می گردد .