این روش ها مجموعه ای از تکنیک های درمانی هستند که با منظور کاهش درد، افزایش قدرت و استقامت عضلانی، متحرک سازی عصب ، کاهش تورم و بهبود گردش خون ، افزایش دامنه حرکتی ، جا اندازی و تنظیم وضعیت مهرهای ستون فقرات و مفاصل اندام ها ، رفع چسبندگی و کوتاهی های عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند . علم منوال تراپی بسیار وسیع بوده و کتب زیادی در دنیا روش ها و تکنیک های مختلف آنرا به نگارش درآورده اند .

از جمله این تکنیک ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

1-Mobilization

2-MET

3-Manipulation

4-Myofacsial Release

5-CTM

6-Strain-Counterstrain

7 -Craniosacral techniques

نوار درمانی (Taping therapy):

نوار درمانی (Taping therapy)
نوار درمانی (Taping therapy)

این تکنیک معمولا توسط فیزیوتراپیست ها برای تغییر تون عضلانی، حرکت مایع لنفاوی، اصلاح الگوی حرکت و بهبود وضعیت بدن استفاده می شود.

نوار حرکتی یک نوار درمانی است که برای کاهش درد، کاهش تورم و بهبود عملکرد بدن استفاده می شود.

این تکنیک شامل قرار دادن نوارهای حرکت شناسی روی بدن در جهت های خاص برای اهداف درمانی است.

 • پیشگیری از آسیب
 • بازگشت سریعتر به ورزش یا کار
 • کاهش درد
 • بهبود ثبات مفصل
 • کاهش خطر آسیب مجدد
 • کاهش تورم

رهاسازی موضعی (Positional Release):

رهاسازی موضعی (Positional Release)
رهاسازی موضعی (Positional Release)

نوعی درمان است که در آن فیزیوتراپیست بدن را در موقعیتی قرار می دهد که درد و فشار روی اعصاب و بافت های آسیب دیده را کاهش می دهد.

از این روش می توان در درمان آسیب های مختلف مانند آسیب دیسک گردن یا کمر استفاده کرد که باعث کاهش یا از بین رفتن علائم ناشی از فشردگی عصب می شود.

فیزیوگان تراپی (Physiogan therapy):

فیزیوگان تراپی (Physiogan therapy)
فیزیوگان تراپی (Physiogan therapy)

دستگاه فیزیوگان با ایجاد تکان های سریع جریان خون را در بافت های عمقی ماهیچه ها تحریک می کند.

این دستگاه نبض ها و ارتعاشات قوی را به بافت عضلانی وارد می کند و باعث گردش بهتر خون، آرامش عضلانی، کاهش درد و درد می شود.

از این دستگاه می توان به عنوان یک ماساژور قابل حمل برای ورزشکاران استفاده کرد زیرا اثرات DOMS را پس از ورزش به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اثرات فیزیوگان به طور کلی:

 • بهبود عملکرد
 • بهبود انعطاف پذیری
 • افزایش جریان خون
 • کاهش درد
 • از بین بردن بافت اسکار

درای نیدلینگ (Dry needling):

درای نیدلینگ (Dry needling)
درای نیدلینگ (Dry needling)

این یک روش مدرن برای از بین بردن دردهای عضلانی به دنبال اسپاسم و نقاط ماشه ای است که باعث افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی می شود.

در این روش سوزن وارد بافت درگیر شده و فیزیوتراپیست سوزن را حرکت می دهد تا اسپاسم و نقاط ماشه ای آزاد شود.

اندازه سوزن به عضله درگیر بستگی دارد و مدت زمان ماندن سوزن در بدن به شدت آسیب و نظر فیزیوتراپیست بستگی دارد.

گرستون تراپی (Gerston therapy):

گرستون تراپی (Gerston therapy)
گرستون تراپی (Gerston therapy)

تکنیکی بسیار موثر برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی است که توسط فیزیوتراپیست بر روی بافت های نرم بدن با استفاده از ابزارهای مخصوص استفاده می شود.

این تکنیک جریان خون را افزایش می دهد، گره ها و گرفتگی های عضلانی را ترمیم می کند، آسیب تاندون ها و رباط ها را التیام می بخشد.

همچنین اسید لاکتیک را کاهش می دهد و خون رسانی به بافت را افزایش می دهد که می تواند باعث کاهش DOMS بعد از ورزش و افزایش عملکرد در ورزشکاران شود.

تکنیک انرژی عضلانی (MET):

تکنیک انرژی عضلانی (MET)
تکنیک انرژی عضلانی (MET)

تکنیک انرژی عضلانی (MET) یک روش درمانی دستی است که از انقباضات آهسته عضلانی بیمار برای شل کردن و طولانی شدن عضلات و بهبود دامنه حرکتی مفاصل استفاده می کند.

این تکنیک یک روش انقباض ارادی است.

عضلات بیمار در برابر فشار کاملاً کنترل شده ای که توسط درمانگر در یک موقعیت و جهت خاص ایجاد می شود استفاده می شود.

MET اغلب برای بیمارانی که از اسپاسم عضلانی رنج می برند استفاده می شود.

روند افزایش طول عضلات کوتاه یا اسپاستیک، بهبود ضعف رباط ها و قدرت عضلانی، دامنه حرکتی اندام ها را افزایش می دهد.

Mobilization

موبیلیزیشن مفصل از تکنیک هایی است که با هدف بهبود خشکی و بی حرکتی مفاصل به کار گرفته می شود . در واقع اجزای مفصلی ممکنست دچار کاهش فاصله، چسبندگی کپسولار ، فیبروزیس و کاهش دامنه حرکتی شوند که در این صورت یکی از بهترین تکنیک های درمانی موبیلیزیشن می باشد .  اجرای این تکنیک نیازمند دانش آناتومی و بیومکانیک بوده و توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود .

 کاربردهای موبلیزیشن

1: درد و کاهش دامنه حرکتی مفاصل به دنبال شکستگی ها و جراحی ها

2: اختلالات و بیماری های روماتیسی،آرتروزها و خشکی مفاصل

3: اختلالاتی مثل شانه یخ زده

4: کاهش دامنه حرکتی بعد از جراحی های تعویض مفصل

5: محدودیت های حرکتی در ستون فقرات گردن وکمر و لگن

MET

تکنیک انرژی عضلانی یا muscle energy technique ، دسته ای از درمان های دستی است که در آن به وسیله گرفتن انقباضات  کنترل شده از عضلات مشخص، اسپاسم و گرفتگی عضله کاهش می یابد . از طریق این تکنیک عضلات تحت انقباض و کشش قرار می گیرند و tension آنها کاهش می یابد ، در نتیجه مفاصل حرکت و دامنه طبیعی خود را باز می یابند . این تکنیک در عدم تقارن های عضلانی(کوتاهی و ضعف عضلات) ، جابجایی های ساکروایلیاک و درد های ستون فقرات بسیار توصیه می شود .

Manipulation

مانیپولاسیون از تکنیک های منوال تراپی است که در برخی دردهای ستون فقرات و اندام ها کاربرد دارد . در این تکنیک اختلال عملکردی بین مهره که منجر به درد و احساس ناراحتی می شود کاهش پیدا کرده و از بین می رود . در موارد locking مفصل ، عدم تقارن حرکتی و اختلالات ساکرو ایلیک این تکنیک استفاده می شود .

 

Myofascial Release

گاهی علت درد فقط اختلال مفاصل و استخوان ها نیست و بافت های نرم بدن هستند که درد و  محدودیت حرکتی ایجاد می کنند . در شرایطی مثل ضربه خوردن ، پاسچرهای نادرست ، فتق دیسک و هر گونه درگیری میوفاشیال ، عضلات اطراف مفصل دچار اسپاسم یا نقاط ماشه ای می شوند. در چنین شرایطی آزادسازی این بافت های نرم به رفع مشکل کمک می کند که یکی از روش های آن آزادسازی یا ریلیز میوفیشیال است که توسط فیزیوتراپیست و بعد از تشخیص نقاط درگیر اجرا می شود .

 

CTM

Connective tissue massage یا ماساژ بافت همبند تکنیکی دستی برای درمان گستره ای از پاتولوژی هاست . این تکنیک با تحت تاثیر قرار دادن پوست و بافت زیر پوستی ، بهبود جریان خون  و کاهش درد در بافت های دیگر کمک کرده و عملکرد طبیعی را به آنها باز می گردند .

 

Strain-Counterstrain

از تکنیک های منوال تراپی برای رفع اسپاسم و درد عضلانی می باشد که در آن فیزیوتراپیست نقاط حساس بدن که نشان دهنده ساختار درگیر ( فاشیای درگیر ) می باشد را پیدا کرده و عضله درگیر را به مدت 90 ثانیه الی 5 دقیقه در وضعیت کوتاه شده خود قرار می دهد تا آزاد شود .

تکنیک های Craniosacral

این تکنیک با حرکات ظریف استخوان های سر انجام شده و منجر به کاهش فشار روی ستون فقرات و لگن می شود . تصور می شود که وارد کردن فشار بر استخوان های جمجمه ، ستون فقرات و لگن با دست باعث نرمال شدن جریان مایع نخاعی در سیستم عصبی مرکزی شود و توانایی بدن برای بهبودی را افزایش دهد .