شاک ویو خارپاشنه در رشت

همانطور که میدانید افرادی که روی پاشنه راه می‌روند یا می‌ایستند ، یا فشارطولانی مدت به فاشیای کف پا(شکل 1) وارد می‌کنند ، کفش نامناسب می‌پوشند یا اضافه وزن دارند ، ممکن است دچار عارضه ی خارپاشنه شوند .

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 1: آناتومی فاشیای پلانتار یا کف پا

فاشیای کف پا از طریق پوشش پلاستیکی مانند پریوستئوم به استخوان کالکانئوس یا پاشنه  متصل می گردد . درصورت کوتاه شدن فاشیا ، فضایی چادری شکل بین آن و استخوان پاشنه ایجاد می‌گردد . استئوبلاست ها درفضای بین استخوان کالکانئوس و پریوستئوم قرار می‌گیرند . این سلول ها به صورت مداوم درحال ساخت و تمیز کردن سطح خارجی استخوان پاشنه می‌باشند .

بیمارانی که فاشیای پلانتار آن ها درمعرض استفاده ی بیش از حد قرار می‌گیرد دچار پارگی والتهاب در ناحیه ی کف پا می‌شوند . در صورتی که پریوستئوم از کالکانئوس فاصله گرفته و دور شود ، بنابراین استئوبلاست فضای خالی به وجود آمده یا فضای چادری شکل را پر نموده و خارپاشنه تشکیل می‌گردد (شکل 2).

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 2: نحوه ایجاد خار پاشنه به علت کوتاهی و التهاب فاشیای پلانتار

 

نقش تصویرداری x-Ray در تشخیص خارپاشنه :

x-Ray  می تواند برجستگی پاشنه و یا رسوب کلسیم را نشان دهد که بیانگر خار پاشنه می باشد (شکل 3).  ولی از آن جایی که درد فاشیای کف پا ، علت های دیگری مانند درگیری وکوتاهی فاشیا ، لیگامنت و عضلات دارد برای تشخیص آن مناسب نیست .

نکته مهم دیگر این است که اگر فاشیای پلانتار در جبران آسیب فاشیا باعث ایجاد خار پاشنه گردد دردناک است ولی اگر خارپاشنه مستقل ازفاشیای پلانتار باشد ، باعث ایجاد درد نمی‌گردد . همچنین x-Ray می تواند دلایل دیگر درد پاشنه مانند شکستگی های فشاری ، کیست ها و سایر اختلالات مربوط به استخوان ها را نشان دهد .

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 3: مشاهده خار پاشنه در گرافی لترال x-Ray

چند تمرین ساده برای درمان خارپاشنه

کوتاهی فاشیای کف ، حرکت انگشتان ، پا و حتی کل بدن را محدود می‌کند . یکی از روش‌های ساده اما موثر برای پی بردن به این کوتاهی ، این است که به فرد بگویید به آرامی به جلو با زانوی صاف خم شود . تقارن رسیدن دست‌ها به پا نکته‌ای است که باید مدنظر قرار گیرد . در پایی که دچار کوتاهی فاشیای پلانتار یا خارپاشنه می‌باشد ، فاصله دست تا پا یا زمین بیشتر است (شکل 4). 

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل4: آزمون خم شدن درحالت ایستاده برای پی بردن به کوتاهی فاشیای پلانتار

یک روش دیگر این است که توپ تنیس زیر پای بیمار قرار داده شود . از بیمار بخواهیم که با کف پا به این توپ فشار دهد و نقاط حساس و دردناک را پیدا کند و در صورت پیدا کردن آن نقطه روی توپ تا 20 ثانیه فشار را حفظ نماید (شکل 5).

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 5: قراردادن توپ تنیس روی نقطه ی حساس به فشارکف پا

هر حرکتی که با دورسی فلکشن یا برگشت به بالای مچ پا همراه باشد ، فاشیای پلانتار را کشش می‌دهد . یک حرکت ساده اما موثر این است که فرد روی پاهای خود زانو بزند طوریکه مچ به عقب و انگشتان صاف گردند . در این حالت حتی می‌تواند به عقب راه برود تا کشش بیشتری را به فاشیای کف پا وارد نماید (شکل6).

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 6: تمرین زانو زدن روی نوک انگشتان

نقش Shockwave شاک ویو خارپاشنه در رشت

شاک ویو تراپی یک درمان ایمن و غیرتهاجمی برای دردهای مزمنی است که به روش‌های معمولی درمان پاسخ نمی‌دهند (شکل 7).

ما در کلینیک فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس جدیدترین متدهای روز دنیا را برای بیمارانی که به این عارضه دچار شده اند فراهم کرده ایم تا بتوانند با استفاده از دستگاه شاک ویو خارپاشنه در رشت به راحتی و در کوتاه هترین زمان درمان شوند .

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 7:شاک ویو مومنتوم

شاک ویو تراپی از طریق افزایش گردش خون ، رفع کوتاهی و چسبندگی در فاشیای کف پا ، تحریک مکانیکی ، افزایش فعالیت سلولی و کاهش درد باعث کاهش رسوب کلسیم و کاهش کوتاهی فاشیای کف پا می‌گردد . همچنین ، شاک ویو تراپی باعث ایجاد Micro disruption در فاشیای پلانتار و تسریع روند ترمیم می‌گردد. (شکل 8).

شاک ویو خارپاشنه در رشت

شکل 8: نحوه ی اعمال شاک ویو برای خارپاشنه

تعداد جلسات استفاده از شاک ویو خارپاشنه

تعداد جلسات استفاده از شاک ویو خارپاشنه بر حسب نوع و میزان ضایعه ، متغیر و بین 3 تا 20 جلسه می‌باشد . سن ، دیابت ، مدت زمان راه رفتن طی روز و بیماری‌های روانی جزو فاکتورهایی هستند که روی نتایج درمانی با شاک ویو خارپاشنه ، تاثیر منفی دارند .

شما میتوانید برای درمان خارپاشنه با استفاده از شاک ویو در رشت به کلینیک فیزیوتراپی تخصص پرسپولیس مراجعه کرده و درمان خود را زیر نظر دکتر عزتی شروع نمایید .

1 دیدگاه برای “شاک ویو خارپاشنه در رشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *