نحوه تشخیص و نشانه های خارپاشنه

معاینه بالینی

متخصص ابتدا محل درد را معاینه فیزیکی می‌کند و دامنه حرکتی پا و وضعیت قرارگیری آن هنگام راه رفتن یا ایستادن را مورد ارزیابی قرار می دهد. مثلا ممکن است از شما بخواهد روی یک پا بایستید یا یک پیاده روی کوتاه در مطب داشته باشید یا با انجام تمریناتی کشش فاشیای کف پای شمارا بررسی کند.

نحوه تشخیص و نشانه های خارپاشنه

شکل 1: خار پاشنه بزرگ و خنجری

ایکس ری

اگر فرد علائم خار پاشنه را داشته باشد، برای تشخیص نهایی از تصویر برداری اشعه ایکس استفاده می‌شود. تصویربرداری با اشعه ایکس یکی از رایج‌ترین تست‌هایی است که در تشخیص این عارضه کمک می‌کند و تکه استخوانی را که از پاشنه پا بیرون زده شده ، نشان می‌دهد. تظاهرات و تفسیر بالینی خار پاشنه از نظر نوع خار، بزرگی اندازه آن، میزان و جهت حرکت خار تشکیل شده، محل ایجاد خار، تعداد خار های ایجاد شده در پا متفاوت است.

نحوه تشخیص و نشانه های خارپاشنه

شکل 2: خار پاشنه تازه تشکیل شده با درد حاد بیمار در کف پا

 

نحوه تشخیص و نشانه های خارپاشنه

شکل 3: خار پاشنه مزمن و دو قله ای

نشانه ها

  • درد در قدم اول صبح هنگام بیرون آمدن از تخت (First step pain): تمامی بیماران خار پاشنه در قدم اول صبح، درد و خشکی شدید دارند. لنگیدن، بد راه رفتن و انداختن روی پای مقابل از نشانه های رایج در اول صبح می باشد.
  • التهاب و تورم پاشنه: حین معاینه بهتر است کف هر دو پا مشاهده گردد. در صورت وجود تورم میزان آن نیز مهم می باشد و باید ثبت شود.
  • درد هنگام ایستادن و راه رفتن و دویدن: وزن اندازی روی پاشنه و اعمال کشش روی فاشیای کوتاه شده، باعث افزایش درد و ناتوانی بیمار مبتلا به خار پاشنه می شود.
  • درد تیز و تیرکشنده مثل فرورفتن چاقو درپاشنه پا : ماهیت درد خار پاشنه تیز و مانند فرو رفتن چاقو است. دردی که با استمرار در استفاده از دارو های مسکن و عدم درمان مناسب، مانند چاقویی بافت کف پا را بیشتر پاره کرده و خار نیز بیشتر رشد می کند.

نحوه تشخیص و نشانه های خارپاشنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *