دستگاه EMS یا Electrical Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلانی است . EMS نوعی از جریان های الکتریکی است اما تکنولوژی نوین مورد استفاده در آن، بر اساس الگو و نوع انقباضی که در بدن فرد ایجاد می کند ، انجام ورزش را شبیه سازی می نماید . تحریکات الکتریکی همزمان در 350 عضله از طریق الکترود های کوچک و پس از پوشیدن جلیقه مخصوص وارد می گردد که نقطه تمایز آن با سایر دستگاه ها و جریان های مورد استفاده در این فیلد می باشد . تمرینات ورزشی EMS در ده سطح پیشرفته و بر اساس ارزیابی دقیق ، آنالیز و سنجش ترکیب بدن با TANITA ، توصیه های قبل از استفاده و تحت نظر متخصصین انجام می شود .

هر فردی پروتوکل EMS خود را دارد

اثرات مثبت و متمایز EMS

1.کارایی :

با EMS  می توان در عرض 20 تا 25 دقیقه تمامی عضلات بدن را تمرین داد. که این کار در حالت معمولی یک ساعت و نیم طول می کشد. بنابراین کل زمان ورزش به مدت یک ساعت در هفته معادل چندین ساعت حالت معمولی می باشد.

2.چربی سوزی :

بهترین و موثرترین روش برای چربی سوزی در سریع ترین زمان ممکن EMS  می باشد. پمپاژ عضلانی حاصل از انقباضات طبیعی EMS  سلولیت را از بین برده و گردش خون را به بافت های بدن افزایش می دهد.

3. مفاصل و ستون فقرات قوی تر :

تقویت و بهبود نورو ماسکولارسیستم عضلانی، مفاصل و عضلات ستون فقرات  شما را قوی تر می کند.

4.تندرستی :

با شناسایی و تقویت نقاط ضعیف در عضلات بدن، EMS می تواند در بهبود آنها موثر می باشد، پیشگیری از عوارض ثانویه مانند پوکی استخوان نیز به دنبال استفاده از EMS  اتفاق می افتد.

EMS ورزشی ایمنی می باشد .

برنامه های ورزشی، چربی سوزی و تندرستی در EMS  به گونه ای طراحی  شده است که از یک آماتور تا یک ورزشکار حرفه ای می توانند از مزایای آن استفاده کنند. تنظیمات دستی و پروتوکل های متعدد موجود در این دستگاه و  نیز سطح تحمل فرد نکاتی هستند که حین تمرین با EMS  مورد توجه قرار  می گیرند. ورزش با EMS  یکی از ایمن ترین انواع ورزش هاست.

تفاوت های EMS  با ورزش معمولی چیست ؟

یکی از مهم ترین تفاوت های EMS  با ورزش معمولی این است که در ورزش های معمولی تنها بخشی از عضلات به صورت همزمان فعالیت می کنند ولی با EMS  می توان تمامی عضلات را به صورت همزمان فعال نمود. شدت، حرکات، طول پالس،زمان و میزان چربی سوزی با توجه به تنظیم پارامترهای EMS  قابل تغییر می باشد .

پالس های الکتریکی که از طریق دستگاه به نورون های حرکتی در عضله منتقل می شوند فعالیت آن را تشدید و باعث انقباض آن می شوند. همچنین در مقایسه EMS  با ورزش های معمولی و سنتی نکات ذیل قابل توجه است .

سوالات شما درباره EMS

1: مدت زمان تمرین با EMS  چقدر است ؟

این training به مدت 20 دقیقه و 3 بار در هفته بوده و نسبت به ورزش های معمولی سریع تر و بهتر است .

2: آیا EMS  ضرر یا عوارض جانبی دارد؟

استفاده از فرکانس های پایین در فیزیوتراپی شایع است و هیچگونه ضرری برای فرد ندارد .

3: آیا EMS  درد دارد؟

از آنجایی که فرکانس EMS  سازگار و منطبق با فرکانس طبیعی بدن ماست، لذا هیچگونه دردی ایجاد نمی کند .

4: آیا 20 دقیقه ورزش با EMS  کافی است ؟

طی ورزش های معمولی شما حداکثر یک یا دو گروه از عضلات را فعال می کنید . اما با EMS  تمامی گروه های عضلانی در یک زمان فعال می گردد . که در حالت معمولی اینگونه نمی باشد . از طرف دیگر 20 دقیقه تمرین باعث خستگی مفرط عضلانی نمی گردد . در EMS  تمامی 95% عضلات به صورت همزمان و با انقباضات ریتمیک فعالیت می کند . بعلاوه انقباضات قوی تر و شدیدتر از حالت معمولی هستند . هم چنین با EMS  عضلات عمیق تر نیز فعال می شوند . نتایج این تمرین در زمان کوتاهی مشخص می گردد و هر جلسه EMS  حدود 20 دقیقه طول می کشد .

نتایج یک تحقیق علمی در مورد EMS  نشان داد که :

1: تمرینات EMS  نسبت به تمرینات معمولی 18 برابر موثرتر هستند.

2: 20 دقیقه تمرین با EMS  معادل یک و نیم ساعت تمرین معمولی است.

3: کاهش وزن،چربی سوزی و متابولیسم سریع با EMS  در سریع ترین زمان ممکن به دست می آید .