لیزرتراپی کم توان و پرتوان در داخل واژن یکی از مدالیته های نوین در اختلالات کف لگن است که می تواند در کاهش دردها و التهابات این ناحیه موثر باشد. این نوع لیزرها تحت عنوان لیزرهای intravaginal شناخته می شوند.

موارد استفاده از این لیزر عبارتند از:

1_ بی اختیاری ادراری

2_ آتروفی واژن

3_ خشکی و درد واژینال

4_ شلی واژینال

5_ جوانسازی واژن

6_ Dyspareunia

7_ افزایش عملکرد جنسی

این روش درمانی عوارض جدی را برای ناحیه ی تناسلی ایجاد نمی کند و به عنوان یک روش ایمن درنظر گرفته می شود.

لیزرتراپی واژینال

شکل 1: لیزر تراپی واژینال

آیا همه ی لیزرها یکسان هستند؟

دستگاه های لیزری متنوعی در درمان بیماران استفاده می شوند. لامپ ها، دیودها، هالوژن ها به عنوان منابع غیرلیزری شناخته می شوند. نوع لیزر و دوزاژ آن، مانند نوع دارو و میزان آن بسیار مهم است. دستگاه های غیرلیزری مانند قرصی هستند که میزان اثر درمانی کمی دارند. در صورتی که دستگاه های لیزری می توانند میزان انرژی مناسبی را به بافت برسانند. کروموفورها مولکول های عاشق نور هستند که در بافت های مختلف بدن وجود داشته و عامل جذب انرژی لیزری بر اساس طول موج می باشند. در بافت های بدن انواع کروموفورها مانند آب، ملانین، میوگلوبین و هموگلوبین وجود دارد. در بافت های داخل واژن کروموفور جاذب لیزر، هموگلوبین می باشد.

فواید لیزرتراپی واژینال

1_ غیر مخرب، تحریک کننده ساخت کلاژن در دیواره ی واژن بدون درد و خونریزی

2_ مدت زمان بین 10 تا 15 دقیقه

3_ اسکن 360 درجه جداره واژن، قابلیت انجام آسان و ایمنی بالا

4_ نتایج مفید و ماندگار

5_ بدون نیاز به بیهوشی

6_ بهبود خشکی واژینال و بی اختیاری ادراری استرسی

افزایش سن، فرزند آوری و جاذبه عواملی هستند که ممکن است باعث شلی کلاژن های واژن گردند. این امر باعث سندرم شلی واژینال یا Vaginal relaxation syndrome می شود که چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ روحی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. لیزرتراپی واژینال با استفاده از تکنولوژی سیرکولار و پروب مخصوص باعث کاهش این تغییرات می گردد. با دوز تمرین خاص می توان میزان کلاژن سازی و گردش خون را در ناحیه واژن افزایش داد که خود باعث افزایش سفتی آن می گردد.

لیزرتراپی واژینال معمولا 3 تا 5 جلسه در یک دوره درمانی انجام می شود. نیازی به مراقبت خاصی قبل و بعد از انجام لیزر نیست. بعد از انجام لیزر نیز بیمار بلافاصله به فعالیت های روزمره خود ادامه می دهد.

اثرات لیزرتراپی واژینال عبارتند از:

  1.  فتوشیمیایی
  2. فتوترمال
  3. فتومکانیکال
  4. فتوبیومودلیشن

لیزرتراپی واژینال

همانظور که در شکل بالا ملاحظه می فرمایید طول موج مناسب لیزر برای اختلالات کف لگن بین 100-800 نانومتر می باشد. لیزرتراپی اینترا واژینال گیگا 980 نانومتربوده و قابلیت جذب بالایی در هموگلوبین دارد که می تواند به فرآیندهای ترمیمی و ضد التهابی کمک نماید.

درسال های اخیر استفاده از لیزرهای واژینال رو به افزایش می باشد. در همین راستا شواهد مربوط به استفاده از لیزرهای واژینال نیز بیشترشده است.

تفاوت لیزرهای مخرب یا Ablative با لیزرهای غیرمخرب

لیزرهای مخرب مانند لیزرهای CO2 یا Er:Yg لیزرهایی هستند که عمدتا در آب جذب می شوند لذا ممکن است به بافت اپی تلیوم و دیگر بافت های سطحی در جداره واژن آسیب زده و گاها عوارضی را ایجاد کنند. در نقطه مقابل لیزرهای غیرمخرب یا تراپی در طول موج محدوده 1000 تا 800 نانومتر بوده و اثرات سوزانندگی یا برش و آسیب نداشته و عوارضی را برای بیمار ایجاد نمی کنند. مبنای استفاده از این لیزرها استفاده ازانرژی مناسب برای مهار یا تقویت بافت واژینال می باشد.

مجموعه فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس، اولین مرکز مجهز به لیزرتراپی واژینال در استان گیلان می باشد که کلیه بیماران تحت نظر دکتر کامران عزتی استاد لیزرتراپی و عضو انجمن جهانی لیزرتراپی با پروتکل های درمانی دقیق درمان می شوند.

بخش تخصصی کف لگن در مجموعه فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس مجهز به دستگاه بیوفیدبک پیشرفته می باشد که به منظور درمان بسیاری از اختلالات استفاده می شود. همچنین در این بخش دستگاه لیزرتراپی واژینال با پروب مخصوص و تحت نظر متخصص فیزیوتراپی خانم انجام می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش لیزر درمانی مراجعه فرمایید.