دستگاه سنجش ترکیب بدن یا TANITA  با استفاده از پیشرفته ترین روش مقاومت بیو الکتریکی در زمان کوتاه و به صورت کاملا دقیق ترکیب بدن را اندازه گیری می کند . TANITA دستگاهی با شهرت جهانی است که مجهز به تکنولوژی بالا در اندازه گیری ترکیب بدن می باشد . این دستگاه از سال 1944 در زمینه سنجش ترکیب بدن استفاده می گردد و ساخت کشور ژاپن می باشد . دستگاه سنجش ترکیب بدن TANITA  شاخصی از سلامت داخلی بدن شماست که می تواند اثرات برنامه های تناسب اندام را به خوبی نشان دهد .

( تعیین میزان چربی و عضله بدن فاکتور مهمی در تناسب اندام می باشد )

درصد چربی بدن و توده چربی بدن  Body fat percentage & Body fat Mass         

انرژی یا کالری بدن ما ازخوردن وآشامیدن ما نشات می گیرد . فعالیت های روزمره و عملکرد فیزیکی بدن باعث مصرف انرژی آن می گردد .حال به نمودارهای ذیل دقت کنید .

در این حالت تمام کالری بدن به انرژی تبدیل می شود. و این امر برای بدن مطلوب است و منجر به چربی اضافی نمی گردد .

در این حالت انرژی در بدن به صورت چربی ذخیره می گردد.اگر این چربی ذخیره شده به شکل انرژی تبدیل نشود باعث تولید چربی اضافی در بدن می شود.

هرچند که چربی نرمال برای حفظ گرمای بدن، سلامت مفاصل وحفاظت از ارگان های داخلی ضروری است ولی  چربی بیش از حد باعث آسیب به سلامتی انسان می گردد . بالا بودن چربی بدن باعث فشارخون بالا،بیماری قلب،دیابت و برخی از سرطان ها می شود . از طرف دیگر کم بودن چربی بدن هم در طولانی مدت باعث پوکی استخوان ، شکنندگی و ضعف در فرد می شود . بنابراین بررسی چربی بدن بسیار ضروری می باشد .

TANITA قادر به آنالیز چربی بدن بین 5 تا 99 سالگی می باشد .

توده عضلانی در بدن عضلات به عنوان موتورهای مصرف انرژی در بدن می باشند. افزایش فعالیت عضلانی به معنی افزایش چربی سوزی در بدن می باشد . از طرف دیگر به دست آوردن وضعیت چربی سوزی مناسب بودن افزایش حجم و وزن عضلانی نکته ای است که در تناسب اندام به آن توجه ویژه ای می گردد . به طور کلی بهتر است افزایش فعالیت عضلانی با افزایش چربی سوزی وکاهش وزن همراه باشد .

 TANITA قادر به سنجش کیفیت عملکرد عضلانی نیز می باشد به این معنی که شکل و قدرت انقباضات عضلات بر حسب فعالیت فرد  (مرد یا زن ) به صورت مقایسه ای گزارش می گردد .

وزن و میزان چربی بدن دو شاخه اصلی در سلامتی و تناسب اندام می باشد .

میزان آب بدن

حیات بدن به میزان آب آن بستگی دارد. نصف بدن از آب تشکیل شده است که در تنظیم دما حذف مواد زاید بدن نقش مهمی دارد . از دست دادن و به دست آمدن آب بدن، نکته مهمی است که در فعالیت های روزمره باید به آن توجه گردد .

در حالت معمولی توصیه می گردد که حدود 8 لیوان آب به صورت روزانه مصرف گردد که این میزان با انجام ورزش و فعالیت فیزیکی افزایش می یابد .           

نسبت آب به کل بدن

توده استخوانی

بررسی و حفظ توده استخوانی بدن نیز فاکتور بسیار مهمی است که با دستگاه TANITA انجام می گیرد . انجام ورزش های منظم و رژیم غذایی مناسب در سلامت استخوان ها بسیار موثر می باشد . بی تحرکی ، یا کم تحرکی ، رژیم غذایی نامناسب باعث پوکی استخوان و دردهای مفاصل می گردد .

Basal Metabolic Rate) BMR) :

BMR به معنی حداقل کالری مورد نیاز روزانه در حالت استراحت برای عملکرد مطلوب است . شخصی که BMR بیشتری دارد، کالری بیشتری را در حالت استراحت به شخصی که BMR  کمتری دارد مصرف می کند .

توده عضلات در قسمت های مختلف پی بردن به توده عضلانی در بازوها و پاها و عضلات شکمی می تواند هم وضعیت فعلی و هم وضعیت آتی آنها را بعد از ورزش نشان دهد . هم چنین از این اطلاعات می توان برای بهبود تعادل عضلانی و پیشگیری از آسیب استفاده نمود .

توده چربی در قسمت های مختلف بدن به مانند بخش بالا،در این آمار می توان وضعیت توده چربی در بازوها، پاها و شکم را با هم مقایسه نمود و برنامه ورزشی مناسب را طراحی کرد .

گول ظاهر خود را نخورید !

میزان اضافه چربی بدن به قد یا به وزن فرد بستگی ندارد.ممکن است فردی به ظاهر چاق و دارای چربی اضافه بنظر بیاید اما بعد از آنالیز مشخص می گردد که میزان چربی نرمال تر نسبت به فرد دیگری که به ظاهر چاق نیست داشته باشد .

چاقی عبارتست از افزایش میزان چربی بدن که خود می تواند نشانه بسیاری از بیماری های یگر باشد .

( اضافه وزن با اضافه چربی بدن معادل نیست )

در شکل بالا قد این سه نفر یکسان است. در نگاه اول بنظر می رسد که شخص C اضافه وزن و چربی دارد در صورتیکه وی ورزشکار بوده و توده عضلانی بالاتری دارد. بعد از سنجش ترکیب بدن ممکنست که شخص A توده چربی بیشتری دارد در صورتیکه در ظاهر ممکنست اینگونه نباشد.

برای هر فردی لازمست که حداقل یکبار سنجش ترکیب بدنی انجام گردد . TANITA می تواند این کار را به صورت دقیق و سریع انجام دهد .