بیوفیدبک کف لگن در رشت

بیوفیدبک کف لگن یک روش درمانی از جمله درمان های فیزیوتراپی می باشد که برای بیماری های لگنی مورد استفاده قرار میگیرد . همانطور که می دانید کف لگن یک منطقه مهم در ناحیه پایینی شکم و لگن است و بیماری‌ها و اختلالات مختلفی می‌توانند این منطقه را تحت تأثیر قرار دهند . با ما همراه باشید تا در مورد روش درمانی بیوفیدبک کف لگن در رشت در کلینیک دکتر عزتی دکتری تخصصی فیزیوتراپی و دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه بیشتر بدانیم .

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 1: بیوفیدبک عصبی عضلانی اسکلتی

اختلال در عملکرد عضلات کف لگن چگونه است؟

اختلال عملکرد عضلات کف لگن یک مشکل فیزیکی است که می‌تواند در عضلات کف لگنی و نقاط اتصال آنها به استخوان‌ها اتفاق بیافتد . این اختلال می‌تواند منجر به کاهش کنترل و عملکرد صحیح عضلات کف لگن شود و در نتیجه عوارض و مشکلاتی برای فرد به وجود آید . برخی از علل مرتبط با اختلال عملکرد عضلات کف لگن عبارتند از:

ضعف عضلات کف لگن

علت اصلی اختلالات عملکرد کف لگن می‌تواند ضعف عضلات مربوطه باشد . ضعف در این عضلات می‌تواند منجر به کاهش پشتیبانی صحیح از اعضای ناحیه شکم و  لگن شود .

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 2: ساختار پیچیده عضلات کف لگن

استرس و فشار مزمن

استرس و فشار مزمن بر روی عضلات کف لگن می‌تواند باعث تنش و تنگی در این عضلات می شود و در نتیجه باعث اختلال در عملکرد آنها می گردد .

زایمان

زایمان طبیعی می‌تواند علتی برای اختلال عملکرد عضلات کف لگن باشد . در حین زایمان ، عضلات کف لگن و اطراف آن فشار زیادی را تجربه می‌کنند که ممکن است به آسیب و ضعف عضلات منجر شود.

جراحی ها

برخی جراحی ها در ناحیه لگن و شکم ممکن است باعث آسیب به عضلات کف لگن شود و به عملکرد آنها آسیب برسانند .

عدم فعالیت بدنی

فعالیت بدنی نامناسب یا ورزش نکردن می‌تواند باعث ضعف عضلات کف لگن شود و در نتیجه باعث اختلال در کنترل و عملکرد آنها شود . از جمله علائم اختلال عملکرد عضلات کف لگن ممکن است شامل عدم توانایی در کنترل ادرار و مدفوع ، تپش‌ها و لرزش‌های ناخواسته در منطقه لگن و ناحیه پوسته شکم ، و درد در منطقه لگن باشد . اگر فکر می‌کنید که احتمالاً با اختلال عملکرد عضلات کف لگن مواجه هستید ، بهتر است که با یک متخصص نظیر دکتر عزتی مشورت نمایید تا با تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب در کلینیک فیزیوتراپی در رشت که شامل خدمات مختلفی از جمله طب سوزنی در رشت ، لیزر درمانی و Ems نیز می باشد ، به سلامتی کامل دست پیدا کنید .

بیوفیدبک کف لگن چیست ؟

بیوفیدبک کف لگن یک مفهوم کلی از تمرینات و تکنیک‌های مرتبط با بهبود کف لگن یا عضلات کف لگن است که برای بیمارانی که دچار بیماری های لگنی می باشند تجویز می شود .

برای ایجاد بهترین عملکرد و تناسب عضلات کف لگن ، معمولاً شکل‌های مختلفی از بیوفیدبک کف لگن در کلینیک فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس در رشت استفاده می‌شود . این روش‌ها شامل موارد زیر می‌باشد :

تمرینات کف لگن

تمرینات و ورزش‌هایی که هدف اصلی آنها تقویت و بهبود عضلات کف لگن است . این تمرینات می‌توانند تعادل عضلات کف لگن را بهبود دهند و مشکلات مرتبط با آنها را کاهش دهند .

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 3 : کشش یکطرفه عضلات پشتی لگن

 

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 4: کشش دوطرفه عضلات پشتی لگن

 

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 5: تمرین ایزوتونیک تقویت عضلات کف لگن با باند الاستیک

 

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 6: تمرین فشاری تقویت عضلات داخل ران و کف لگن با توپ

 

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 7: کشش عضلات جلوی لگن

بیوفیدبک الکترونیکی

از سیستم‌های الکترونیکی برای ارائه بازخورد و تصویرسازی میزان تنش و کنترل عضلات کف لگن استفاده می‌شود . این سیستم‌ها معمولاً شامل پروب ها یا اپلیکاتور هایی هستند که میزان فشار و تنشن در کف لگن را اندازه‌گیری می‌کنند و اطلاعات را به کاربر ارائه می‌دهند تا بیمار بتواند عملکرد عضلات خود را تنظیم کند .

بیوفیدبک کف لگن در رشت

شکل 8 : انواع پروب های رکتال و واژینال دستگاه بیوفیدبک

بیوفیدبک پزشکی

در برخی موارد، افراد ممکن است به بیوفیدبک از طریق تمرینات فیزیکی و حرکات مختلف نیاز داشته باشند که توسط بهترین فیزیوتراپی تعیین و نظارت می شود. در ادامه میخواهیم به سوال اکثر بیماران در زمینه درمان بیماریشان پاسخ دهیم که :

آیا استفاده از بیوفیدک کف لگن در درمان درد های لگن موثر است یا خیر؟

بله ، استفاده از بیوفیدبک کف لگن به عنوان یکی از روش‌های درمانی موثر برای برخی از بیماری‌ها و اختلالات مرتبط با عضلات کف لگن ثابت شده است . بیوفیدبک کف لگن به کمک سنسورها و ابزارهای الکترونیکی ، اطلاعات و بازخوردی درباره فعالیت عضلات کف لگن به فرد می‌دهد که می‌تواند باعث بهبود کنترل و تقویت این عضلات شود . در ادامه به چند مورد از عملکردهای مناسب بیوفیدبک کف لگن اشاره میکنیم .

_ بهبود عضلات کف لگن پس از زایمان

_ درمان اختلالات مثانه

_ کمک به تسکین درد لگن

_ کمک به ورزشکاران به کنترل دقیق عضلات کف لگن و بهبود و افزایش عملکرد شان

_ کمک به بهبود کیفیت زندگی

مجموعه فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس از جمله کلینیک های تخصصی فیزیوتراپی در رشت می باشد که توسط دکتر کامران عزتی متخصص فیزیوتراپی و دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه  اداره می شود و برنامه های درمانی منظم و دقیق براساس نیازها و وضعیت هر بیمار تنظیم می شود . تا بیمار پروسه ی درمانی اش تکمیل شود و بهبودی کاملش را بدست آورد .

چقدر زمان می برد تا اختلالات کف لگن با بیوفیدبک نتیجه دهد؟

زمان درمان اختلالات لگنی با بیوفیدبک کف لگن ممکن است بسته به نوع اختلال ، شدت آن ، و ویژگی‌های هر بیمار متفاوت باشد . همچنین ، تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه باز هم به نیازها و پیشرفت هر فرد بستگی دارد .

به طور کلی ، درمان اختلالات لگنی با بیوفیدبک ، از چند جلسه تا چند هفته یا حتی ماهها ممکن است به طول بیانجامد . برای تعیین زمان و تعداد جلسات دقیق بیوفیدبک کف لگن ، بهتر است با دکتر عزتی و کادر درمان در کلینیک تخصصی پرسپولیس در رشت مشورت نمایید . تا با توجه به وضعیت شما و نیازهای درمانی تان، برنامه‌های مناسب و شخصی‌سازی شده‌ای را برای شما تنظیم نمایند.

سخن پایانی

در کلام پایانی این نکته را در نظر داشته باشید که فیزیوتراپی دکتر کامران عزتی در رشت به عنوان بهترین فیزیوتراپی در رشت و استان گیلان شناخته شده است ، که براساس تجربه و تخصص و استفاده از تجهیزات حرفه‌ای ، برنامه‌ تمرینی شخصی برای هر بیمار و محیط دلپذیر همراه با پیگیری مداوم کادر درمان ، در بهبود کیفیت زندگی بیماران مرتبط به اختلالات کف لگن تاثیر گذار بوده است .

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بیوفیدبک کف لگن یک روش درمانی غیرمخرب و مؤثر است  که میتواند بهترین گزینه برای رفع مشکلات بیماران لگنی باشد تا از مشکلات روزمره آنها کاسته شود.  و امید به زندگی را در آنها تقویت نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *