دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

معمولا آنالیز ساختار بدن برای بیمارانی مورد استفاده قرار میگیرد که ناهنجاری های عضلانی اسکلتی داشته باشند و این آنالیز توسط متخصص فیزیوتراپی، دکتر کامران عزتی با دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت در کلینیک پرسپولیس بر روی بیماران انجام می شود تا بررسی شود که در کدام ناحیه ناهنجاری وجود دارد . و روش درمانی مناسب برای آنها انجام شود . با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا ناهنجاری های عضلانی اسکلتی بدن را با هم برشمریم .

دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

شکل 1: دستگاه لیزری آنالیز ساختاربدن

 

ناهنجاری های عضلانی اسکلتی بدن

ساختار طبیعی اسکلت بدن معمولا به گونه ای است که هر مفصل و عضله در سر جای خودش قرار دارد تا بتواند درست به فعالیت خود ادامه دهد. در این بین اگر عضله یا مفصلی از حالت طبیعی و استاندارد خود خارج شود باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای فرد خواهد شد، که به آن ناهنجاری عضلانی اسکلتی گفته می شود

این ناهنجاری های عضلانی اسکلتی ممکن است بر اثر فعالیت های بیش از اندازه ، اختلالات متابولیکی بدن،آسیب های فیزیکی ، سن و عوامل ژنتیکی و… پیش بیاید. که با ذکر مثال چند نمونه از آنها را برایتان شرح داده ایم:

1_ التهاب مفاصل

التهاب مفاصل ممکن است باعث درد،تورم و محدودیت در حرکت کردن مفاصل باشد بیماری های آرتریت روماتوئید از جمله این ناهنجاری ها هستند.

2_ اختلالات گردن و کمر

در اثر نشستن های مداوم در محل کار و … همچنین خم کردن مداوم گردن ناهنجاری هایی از جمله دیسک های گردن و دیسک های کمر را به وجود می آورد که با درد و تورم همراه است .

3_ آسیب های عضلانی

آسیب های عضلانی که بر اثر کشیدگی عضلات در ورزش ها و فعالیت های شدید و یا حوادث پیش می آید و باعث آسیب به عضلات می شود.

4_ اختلالات متابولیکی بدن

از جمله این اختلالات میتوان به آرتروز اشاره کرد که باعث آسیب به غضروف مفاصل شده و یا اختلالات استخوانی مانند اوستئوپروزیس می باشد که باعث کاهش تراکم توده استخوانی و از دست رفتن کیفیت ساختار استخوان می شود .

5_ عوامل ژنتیکی

بعضی از ناهنجاری های ژنتیکی را میتوان به دیستروفی عضلانی نسبت داد که یک سلسله بیماری‌های بسیار حاد ژنتیکی پیشرونده وابسته به کروموزوم هستند و باعث تخریب یا اختلال در بافت های ماهیچه‌ای می‌شود

6_ اختلالات قامتی

این اختلالات ممکن است در نواحی مختلف اسکلتی بدن از جمله کمر، گردن، ستون فقرات و یا شانه رخ دهد که باعث درد و تغییر در وضعیت فرم بدن از جمله قامت بدن شود .

دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

شکل2: اسکولیوزیس در عکس ساده

 

تشخیص این ناهنجاری ها توسط متخصص فیزیوتراپی ، با دستگاه آنالیز ساختار بدن پاسچر در عرض کمتر از 5 دقیقه بدن انجام می شود .این دستگاه تمام ناهنجاری های بدن را بدون هیچ محدودیتی نشان خواهد داد.

دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

شکل3: نحوه ارزیابی صافی کف پا

دستگاه پاسچر برای تمامی رده های سنی از کودکان تا سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد. و تمام ناهنجاری ها را بصورت دقیق به روش فوتوگرامتری نشان می دهد.

دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

دستگاه آنالیز ساختار بدن یا پاسچر (Posture body structure analysis device) که در رشت در فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس و زیر نظر دکتر کامران عزتی دانشیار و دکترای تخصصی فیزیوتراپی اداره می شود، برای اندازه‌گیری و ارزیابی مختلف پارامترهای فیزیکی و وضعیت بدنی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها می‌توانند داده های کمی و عددی هر بخش از انحراف بدن را بصورت دقیق اندازه گیری کرده و با بخش مقابل آن قیاس نماید و درجه ی انحراف را مشخص کند. بطور مثال میزان درجه انحراف زانو یا کجی ستون فقرات را به صورت عددی گزارش می دهد

اختلالاتی که توسط دستگاه پاسچر قابل اندازه گیری می باشند شامل:

 1. وضعیت قرارگیری شانه ها ( هم سطح بودن یا غیر هم سطح بودن )
 2. سر به جلو یا عقب
 3. قوز پشتی یا کیفوزیس
 4. اسکولیوزیس یا انحراف جانبی ستون فقرات
 5. هم سطح بودن لگن ( اختلالات لگن و ساکرو ایلیاک )
 6. کوتاه و بلند بودن یک پا نسبت به پای دیگر یا LLD
 7. آنتی ورژن یا رتروورژن سرفمور
 8. قوس یا لوردوز کمر و گردن
 9. زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری
 10. صافی کف پا
 11. زانوی رو به جلو Geno recurvatum
 12. زاویه cubital آرنج
 13. راستای کلی قرارگیری مفاصل نسبت به یکدیگر
 14. وضعیت قرارگیری بازوها
 15. وضعیت قرارگیری کتف ها
 16. سنجش وضعیت لگن به صورت سه بعدی
 17. وضعیت قرارگیری ران
 18. وضعیت مفصل مچ پا
 19. کف پا
 20. سنجش قوس های ستون فقرات به صورت مقایسه ای
 21. ارزیابی کمی و عددی تمامی سنجش ها به صورت مقایسه ای

دستگاه آنالیز ساختار بدن در رشت

شکل4: آنالیزساختاربدن در یک کودک 8 ساله

 

تشخیص و درمان ناهنجاری‌های عضلانی اسکلتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است نیاز به مشاوره پزشکی، جراحی، فیزیوتراپی و درمان‌های دارویی داشته باشد. همچنین، به منظور پیشگیری از ناهنجاری‌های عضلانی اسکلتی، اهمیت ورزش منظم، حفظ وزن سالم و رعایت نکات بهداشتی نیز بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *