۲۵ درصد دانش‌آموزان ایرانی دچار ناهنجاری‌های عضلانی – اسکلتی هستند

۲۵ درصد دانش‌آموزان ایرانی دچار ناهنجاری‌های عضلانی - اسکلتی
تهران – ایرنا- دکتر کامران عزتی متخصص فیزیوتراپی با بیان اینکه ۲۵ درصد دانش‌آموزان ایرانی دچار ناهنجاری‌های عضلانی – اسکلتی هستند، می‌گوید: بیشترین فشار به ستون فقرات در وضعیت نشستن اتفاق می‌افتد و به عبارتی دیگر از هر چهار دانش‌آموز ایرانی، یک نفر دچار ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از انجمن فیزیوتراپی ایران، دکتر کامران عزتی روز شنبه افزود: نشستن طولانی مدت، بد نشستن، خم شدن روی نیمکت و وضعیت‌های مشابه دیگر می‌تواند فشار روی ستون فقرات را افزایش داده و منجر به دردهای عضلانی-اسکلتی دانش‌آموز شود.

وی اظهار داشت: بهتر است دانش آموز به صورت طولانی در یک وضعیت ثابت ننشیند و به طور مداوم حداقل هر نیم ساعت یک بار وضعیت نشستن خود را تغییر دهد، قوز پشتی یا کیفوز یکی از ناهنجاری‌های شایع در سنین نوجوانی است که برای رفع این مشکل به صندلی تکیه داده و از خم شدن به جلو خودداری کند.

دکتر کامران عزتی دانشیار و دکتری تخصصی فیزیوتراپی همچنین ادامه داد: انجام چند حرکت نرمشی ساده در ساعت زنگ تفریح می‌تواند از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی در دانش آموزان جلوگیری کند و برای تسهیل این امر نصب پمفلت ها و پوسترهای آموزشی واضح و ساده ضروری به نظر می‌رسد، تا دانش آموزان با مشاهده و مطالعه آن‌ها بتوانند حرکات را یاد گرفته و انجام دهند.

۱۳ درصد دانش آموزان دچار قوزپشتی، ۵۸ درصد سربه جلو، ۲۰ درصد کف پای صاف هستند

آقای دکتر عزتی بهترین فیزیوتراپیست رشت اضافه کرد: کم تحرکی عامل بسیاری از بیماری‌ها در قرن حاضر است، بنابراین انتخاب ورزش مورد علاقه دانش آموزان و تشویق معلمین و والدین آنها می‌تواند راهکار مناسبی برای پیشگیری از بروز چنین اختلالاتی باشد.

با توجه به آشنایی و علم فیزیوتراپیست ها نسبت به ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی، انجام چکاپ با ابزارهای مربوط، امری است که می‌توانند در تشخیص و درمان این ناهنجاری‌ها کمک کند و بهترین سن برای بررسی و درمان این اختلالات بین هفت تا ۲۰ سالگی است.

این فیزیوتراپیست، خواستار توجه والدین و معلمین به وضعیت بدنی دانش آموزان شد و گفت:۱۳ درصد دانش آموزان دچار قوزپشتی، ۵۸ درصد سربه جلو، ۲۰ درصد کف پای صاف، ۳۲ درصد قوس کمری، ۱۰ درصد زانوی پرانتزی یا ضربدری و حدود ۴ درصد نیز دچار اسکلیوز یا انحراف جانبی هستند.

وی ادامه داد: بروز این ناهنجاری‌ها علاوه بر ایجاد دردهای مداوم و آزاردهنده باعث کوتاهی قد، بدشکلی بدن و اختلالات قلبی عروقی می‌گردد که می‌توان با انجام توصیه‌های ساده از وقوع آن جلوگیری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *