Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

در این مقاله در کنار شما هستیم تا در مورد Ems لاغری و تناسب اندام در رشت که در فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس انجام میشود، صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید .

EMS یا “Electrical Muscle Stimulation” یا “Stimulation electrique des muscles” یک تکنولوژی جدید پزشکی برای تقویت و تحریک عضلات بدن بصورت تحریکات الکتریکی می باشد . در این روش ، سیگنال‌های الکتریکی به صورت متعادل و متناسب ، بصورت عمقی به عضلات ارسال می‌شود تا آنها را منقبض ، تحریک و تقویت کنند . این تحریکات می‌تواند عضلات را به دو نحو فعال کند ، یکی به صورت سریع و مداوم ، و دیگری به صورت سریع با توقف‌های طولانی . همچنین ممکن است انقباضاتی ایجاد شود که مدت زمان آن چند ثانیه یا حتی چند دقیقه طول بکشند .

Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

شکل 1:EMS برای تناسب عضلات شکمی

 

نحوه ی عملکرد Ems چگونه است ؟

بدن به صورت طبیعی با ارسال سیگنال های الکتریکی از مغز به عضلات ، آنها را فعال می‌کند . دستگاه  EMS ( الکترواستیمولاتور عضلات ) با ارسال سیگنال هایی به شکلی عمقی و شدید ، بدون اینکه سیستم عصبی مرکزی را درگیر کند یا به آن فشاری وارد نماید ، باعث تحریک عضلات می شود . جالب است بدانید که بدن تفاوتی بین انقباضاتی که ما ارادی ایجاد می‌کنیم و انقباضاتی که توسط تحریک الکتریکی ایجاد می‌شوند، نمی‌گذارد . و فقط انقباضاتی را تشخیص می‌دهد که ایجاد شده و به آن واکنش نشان می‌دهد .

کاربرد Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

کلینیک فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس با کادری مجرب و متخصص زیر نظر دکتر کامران عزتی دانشیار و دکتری تخصصی فیزیوتراپی در استان گیلان می باشد که دارای تمامی خدمات تخصصی فیزیوتراپی از جمله طب سوزنی در رشت ، لیزر درمانی در رشت ، شاک ویو تراپی در رشت و …. برای بیماران و ورزشکاران عزیز فراهم شده است و به عنوان بهترین فیزیوتراپی در رشت شناخته شده است . یکی از خدماتی که در فیزیوتراپی پرسپولیس انجام می شود EMS لاغری و تناسب اندام است که کاربردهای آن شامل موارد زیر می باشد .

افزایش قدرت عضلانی

EMS می‌تواند عضلات را به طور مؤثر تقویت کرده و قدرت و استقامت آنها را افزایش دهد.

افزایش تعادل و کنترل عضلات

 EMSمی‌تواند به بهبود تعادل عضلات کمک کند و باعث میشود ضعف ها و عدم تقارن عضلات در دو طرف بدن بهتر شوند.

کاهش علائم درد و استفاده در ترمیم آسیب‌های عضلانی

براساس مشاوره هایی که توسط متخصص فیزیوتراپی انجام می شود از EMS برای برخی از بیماران برای کاهش درد عضلانی و بهبود ترمیم پس از آسیب‌های عضلانی استفاده می شود .

افزایش فشار خون و جریان خون

 EMSممکن است به افرادی که به تقویت عضلات قلبی و عروقی نیاز دارند کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که برای استفاده از EMS  و هر تکنولوژی دیگری ابتدا باید توسط یک متخصص فیزیوتراپی ویزیت شوید تا از آسیب های جدی به عضلات و عملکرد بدن جلوگیری نمایید .

انقباض عضلانی

 EMSبا استفاده از جریان الکتریکی ، تنشن و انقباض عضلات را ایجاد می‌کند . این تنشن باعث ایجاد اثری مشابه تمرینات مقاومتی (بدنسازی) در عضلات می‌شود که موجب افزایش قدرت و حجم عضلات بدن خواهد شد .

Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

شکل 2: EMS در وضعیت اسکات زانو

 

تفاوت دستگاه EMS و TENS

TENS باعث تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست می شود.

از نظر پزشکی ثابت شده است که TENS یک روش موثر و غیردارویی برای دردهای مختلف است.

اما دستگاه EMS به معنای تحریک الکتریکی عضلات است که باعث تحریک و انقباض عضلات می شود.

همچنین، عمق نفوذ پالس های الکتریکی در TENS بسیار کمتر از EMS است.

دلایل مورد توجه قرار گرفتن EMS لاغری و تناسب اندام

امروزه EMS به عنوان یک وسیله برای لاغری و تناسب اندام  مورد توجه قرار گرفته است ، که دلایل آن شامل :

زمان کمتر و بخشی بالا

 EMSبه کمک الکترواستیمولاتور و جریان های الکتریکی به عضلات امکان تنش و انقباض عضلات را فراهم می‌کند . این تکنیک می‌تواند در زمان کمتر نسبت به تمرینات سنتی انجام شود و بهبود تناسب اندام و تقویت عضلات را در مدت زمان کوتاه‌تری ارائه دهد.

افزایش قدرت و عضلات

EMS به تقویت و افزایش حجم عضلات کمک می‌کند. این تکنیک معمولاً به عنوان یک افزایش‌ دهنده قدرت و تناسب اندام در ورزش‌های بدنسازی و تمرینات مرتبط با تناسب اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصلاح وضعیت بدنی

 EMSمی‌تواند به بهبود وضعیت بدنی ، افزایش انعطاف‌پذیری ، و کاهش آسیب عضلانی کمک کند . از این روش به عنوان یک روش ترمیمی برای کاهش دردها و مشکلات عضلانی استفاده می شود.

متنوع بودن

 EMSمی‌تواند در تمرینات مختلفی مانند بدنسازی ، کاردیو ، تمرینات تناسب اندام و تمرینات ترمیمی مورد استفاده قرار گیرد ، که به افراد امکان متنوع کردن برنامه تمرینی را می‌دهد.

استفاده در موارد درد های عضلانی اسکلتی

EMS به عنوان یک روش ترمیمی در فیزیوتراپی و مراقبت‌های پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد . این تکنیک می‌تواند به بهبود ترمیم و بازسازی عضلات بعد از صدمات و جراحی‌ها کمک کند .

EMS در پزشکی به عنوان یک تکنیک استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک عضلات و بافت‌های بدن برای اهداف درمانی و تشخیصی مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث ترمیم عضلات ، کنترل دردها ، تقویت عضلات ، کمک به افراد با ناتوانی حرکتی ، بهبود عملکرد ورزشی ، کنترل تنشن عضلانی و همچنین برای تشخیص برخی مشکلات عضلانی و عصبی نیز استفاده می‌شود تا پزشکان با استفاده از اطلاعات مفیدی که EMS ارائه می‌دهد در تشخیص و بهبودی بیماران روند بهتری داشته باشند .

Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

شکل 3: جلیقه مخصوص EMS

 

یکی از سوالاتی که اکثر افراد در موردEMS  دارند این است که آیا EMS باعث لاغری می شود ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله EMS می تواند به لاغری کمک کند . افزایش تناسب اندام و لاغری اغلب نیاز به ترکیب تمرینات فیزیکی مناسب و رژیم غذایی سالم دارد . این عوامل در کنار یک سبک زندگی فعال و سالم می‌توانند به کاهش وزن و افزایش تناسب اندام کمک نماید .

آیا لاغری با دستگاه ems امکان پذیر است؟

به طور کلی خیر رسالت این فناوری کاهش وزن نیست و نمی توان چنین انتظاری از این روش داشت، البته کسانی که از این روش استفاده می کنند معمولا کاهش وزن را تجربه می کنند.

این فناوری می تواند با مصرف کالری بیشتر در یک زمان خاص به کاهش وزن کمک کند.

اما هرگز بدون رعایت یک برنامه غذایی، کاهش وزن قابل توجه و پایداری وجود ندارد.

اگر هدف شما کاهش وزن است، قبل از هر چیز باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و دچار کمبود کالری باشید.

در سطح بعدی، ترکیب تمرینات هوازی و قدرتی به شما کمک می کند کالری بسوزانید و نیازی به استفاده از وسایل الکترونیکی گران قیمت ندارید.

افراد منع استفاده از EMS تناسب اندام

استفاده از EMS در برخی افراد و شرایط ممکن است منع شود و یا نیاز به توجه ویژه داشته باشد . برخی از مواردی که ممکن است افراد را از استفاده از EMS منع کنند یا نیاز به مشورت پزشکی داشته باشند عبارتند از:

بیماری‌های قلبی :

افرادی که دارای بیماری‌های قلبی مانند آریتمی قلبی ، برادیکاردی یا تاریکی قلبی هستند ، باید با پزشک خود مشورت کنند . EMS ممکن است بر روی نظام عصبی و عضلات قلبی تاثیر داشته باشد و در برخی موارد ممکن است خطرناک باشد.

بیماری‌های عصبی :

افراد دارای بیماری‌های عصبی مانند اسکلروز چندگانه ، پارکینسون ، یا اختلالات عصبی دیگر باید با پزشک مشورت کنند .

حاملگی :

زنان باردار باید از EMS در مدت حاملگی خود پرهیز کنند . EMS ممکن است بر روی رحم و جنین تاثیر داشته باشد و خطرات مختلفی را به همراه داشته باشد.

آسیب به پوست :

افرادی که در مناطقی از بدن دارای زخم ، التهاب ، یا آسیب به پوست هستند ، باید استفاده از EMS را اجتناب کنند ، زیرا ممکن است عوارض جدی داشته باشد .

دیابت :

افراد دارای دیابت نوع 1 یا 2 نیاز به مشورت با پزشک دارند .

دیگر وضعیت‌های پزشکی :

افراد دارای وضعیت‌های پزشکی خاصی مانند تشنج ، اختلالات عضلانی و عصبی جدی ، بیماری‌های عضلاتی و غیره باید با پزشک مشورت نمایند .

در هر صورت ، پیشنهاد می‌شود که قبل از شروع هر برنامه استفاده از EMS ، از یک پزشک متخصص مشورت بگیرید .

عوارض ورزش ems چیست؟

به طور کلی جریان های الکتریکی که در معرض آن قرار می گیرید کاملا بی ضرر هستند.

مکانیسم عصبی EMS همانند بدن شماست.

تنها تفاوت این است که سیگنال الکتریکی به صورت خارجی اعمال می شود.

با این حال، موارد منع مصرف خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. قبل از اولین جلسه آموزش EMS، یک مربی یک مصاحبه کامل با شما انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا ببیند آیا منع مصرفی برای استفاده از آن دارید یا خیر.

استفاده از این روش را می توان به دو دسته منع مطلق و نسبی تقسیم کرد. در چنین شرایطی این روش نه تنها برای شما مفید نیست، بلکه ممکن است با عوارض و آسیب های جدی همراه باشد.

Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

شکل 4: EMS برای کاهش چربی های پهلو

کلام آخر

دستگاه EMS به عنوان ابزاری مفید برای تناسب اندام و لاغری شناخته شده است . این دستگاه با استفاده از الکترودهایی که سیگنال های عمقی به عضلات می‌فرستند ، باعث تحریک آن ها می شود . آنچه EMS را جالب می‌کند ، این است که این تحریکات عضلانی را بدون نیاز به ورزش شدید یا تنش زیاد بر روی تناسب اندام ارائه می‌دهد . با استفاده منظم از  EMS، می‌توان عضلات را تقویت کرده ، چربی سوزی را افزایش داده ، و به اندام مطلوب دست یافت . اما توجه به ترکیب این تمرین با رژیم غذایی مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است تا به بهترین نتایج لاغری و تناسب اندام دست پیدا کنید .

برای مشاوره بیشتر میتوانید با سرچ در گوگل با عنوان EMS لاغری و تناسب اندام در رشت ، وارد سایت دکتر عزتی و مجموعه فیزیوتراپی تخصصی پرسپولیس شوید و از این طریق با مشاوره کارشناسان و گرفتن نوبت و ویزیت توسط دکتر کامران عزتی دانشیار و دکتری تخصصی فیزیوتراپی به اندام مطلوب و ایده آل خود دست یابید .

Ems لاغری و تناسب اندام در رشت

شکل 5: EMS و تناسب اندام فوقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *