آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

یکی از شایع ترین دلایلی که موجب دردهای قسمت خارجی آرنج می گردند آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow) است. در این ضایعه تاندونهای مشترک اکستانسور در محل چسبندگیشان به استخوان بازو در اثر استفاده بیش از حد دچار پارگی های خفیف می شوند.

(یکی از اثربخش ترین روش های درمانی تنیس البو استفاده از دستگاه های مدرن فیزیوتراپی است)

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

شکل 1: محل آناتومیک آرنج تنیس بازان

 

علت نام گذاری آرنج تنیس بازان

علت نام گذاری بیماری آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow) شیوع زیاد در بین تنیس بازان است، البته این بیماری در ورزش های دیگر که با راکت انجام می شود نیز شایع است.

دلایل بروز بیماری آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

تنیس البو در اثر یک سری از فعالیت های تکرار شونده ی خاص ورزشی و یا شغلی ایجاد میشود. فعالیت های شغلی و ورزشی زیادی وجود دارند که در آنها فرد به صورت مداوم از عضلات بازکننده ی مچ دست استفاده می کنند.

مشاغل

در فعالیت هایی مانند کار کردن با صفحه کلید رایانه  و دستگاه های ماشین نویسی، وزنه برداری، باغبانی، آشپزی، نواختن پیانو، خیاطی این عضلات به طور مداوم به منظور ثابت نگه داشتن مچ دست در وضعیت اکستانسیون جهت انجام فعالیت های انگشتان ، فعال هستند.

با این پدیده، بافت ها دچار کاهش خونرسانی شده و تغییرات تخریبی در آنها شروع می گردد. در اینجا نیز تاندون به دلیل تغییرات ساختمانی در برابر تحمل نیرو ها به خصوص از نوع کششی ضعیف می گردد و بنابر این با فعالیت های ذکر شده ی قبلی به راحتی دچار پارگی می گردد.

ورزش های خاص

همانطورکه در بالا اشاره کردیم در بین ورزشکارهایی که به شدت از ساعد و مچ دست استفاده میکنند مثل بازیکنان تنیس، اسکواش، بیسبال، سافت بال ، بولرها، شمشیربازها بسیار شایع است.

تروما

گاهی یک ضربه مستقیم بر آرنج میتواند منجر به تورم تاندون و در نتیجه تحلیل آن شود. یک نیرو یا فعالیت ناگهانی شدید میتواند باعث آسیب رسیدن به تاندون شود.

سن و جنسیت

تنیس البو در افراد بین 30 تا 50 سال شایع تر است و همه جنسیت ها را تحت تاثیر قرار میدهد.

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

 

علائم بالینی

در شرح حال، بیمار دردی را گزارش می کند که به صورت تدریجی ایجاد شده است غالبا بیمار به وجود فعالیت های تکراری اشاره می نماید. درد و سوزش در قسمت خارجی آرنج به صورت موضعی و یاانتشاری به طرف بالا و پایین محل ضایعه است.کاهش نیروی بازو از دیگر علائم این بیماری است.

در گرفتن و برداشتن اشیای کوچک مثل خودکار و آچار مشکل دارند و دچار درد می شوند.

مدت بیماری

درمان عارضه آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow) با توجه به شدت آن معمولا بین 6 هفته تا 2سال طول میکشد اما حدود 90 درصد بیماران بعد از گذشت یک سال بهبود می یابند.

این ضایعه نسبت به درمان مقاوم است و معمولا بهبودی خود به خودی هم ندارد. بحث در مورد مدت بی حرکت کردن وجود دارد، زیرا در بی حرکتی طولانی نیروهای لازم که برای کامل کردن بافت ترمیمی لازم است کافی نخواهد بود و بعد از بی حرکتی و برگشت به فعالیت ها، ضایعه مجددا عود می کند. این مسئله در مورد بی حرکتی های کوتاه مدت نیز وجود دارد به طوری که اگر شخص خیلی زود فعالیت هایش را شروع کند نیرو های موجود سبب می گردند که فیبرهای جدید ترمیمی قبل از کامل شدن ساختمانی، دو مرتبه پاره شوند.

روش های درمانی

درمان های غیر جراحی اغلب برای این بیماری موثر هستند. محدود کردن فعالیت ها و استراحت دادن به دست، استفاده از داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، استفاده از بریس در پشت ساعد، تزریق استروئید، اصلاحات و تغییرات شغلی بسیار مهم است.

فیزیوتراپی

یک متخصص فیزیوتراپی با توجه به شدت آسیب هر شخص با طراحی یک برنامه مناسب به بیمار در درمان آرنج تنیس بازان کمک می کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویوتراپی یک درمان غیرتهاجمی و ایمن  برای درمان آرنج تنیس بازان است که با ایجاد یک سری پالس های موج صوتی با قدرت زیاد از طریق پوست اعمال می شود. 

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

 

لیزردرمانی

لیزر درمانی پرتوان یا همان لیزرتراپی پرتوان ، یک نوع مدالیته الکترومغناطیس است که در آن از لیزر‌های با توان بالا برای درمان مشکلات عضلانی ، استخوانی ، و بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود . این تکنیک به منظور تسکین درد ، کاهش التهابات ، تسریع فرآیند ترمیم بافت ، و بهبود عملکرد عضلات و دردهای مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرد .

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

 

تمرین درمانی

با کم شدن درد آرنج ، عضلات دربرگیرنده ی مفصل باید کشیده و تقویت شود. همچنین انجام دادن تمریناتی که باعث  بهبود گردش خون می شوند در تسریع فرآیند بهبودی نقش مهمی دارند.

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

شکل 2: کشش عضلات در آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

شکل 3: تقویت عضلانی در آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

شکل 4: کشش عضلات خارج ساعد در آرنج تنیس بازان

جراحی

معمولا جراحی به ندرت انجام میشود، اما در صورت عدم موفقیت در درمان های غیرجراحی، جراحی به منظور آزاد کردن و تصحیح مسیر، بررسی فضای محتوی بافت ترمیمی، برداشتن اپی کندیل استخوان بازو، ترمیم پارگی های تاندون و جا به جا کردن محل اتصال تاندون به قسمتی فوقانی تر صورت می گیرد.

برای درمان آرنج تنیس بازان چندجلسه فیزیوتراپی لازم است؟

با توجه به میزان درگیری هر بیمار تعداد جلسات فیزیوتراپی برای هرکس متفاوت است و البته پاسخ به درمان در هر فرد با فرد دیگر فرق دارد. که ابتدا توسط بهترین فیزیوتراپی رشت، آقای دکتر کامران عزتی در کلینیک پرسپولیس معاینه شده و براساس آن جلسات فیزیوتراپی برای هر بیمار مشخص خواهد شد.

هزینه فیزیوتراپی تنیس البو (آرنج تنیس بازان)چگونه محاسبه می شود؟

هزینه فیزیوتراپی برای درمان آرنج تنیس بازان شامل هزینه های فیزیوتراپی معمولی و هزینه انجام درمان های دستی، لیزردرمانی، شاک ویوتراپی، تمرین درمانی هرکدوم به صورت مجزا طبق تعرفه درمانی محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *