گردن درد

گردن درد یکی از شایع ترین درد های ستون فقرات است که امروزه به علت سبک زندگی نامناسب بشر شایع تر شده است. گردن درد در اکثر اوقات به‌ علت حالت بدنی بد یا استفاده‌ی زیاد و نادرست از گردن ایجاد می گردد. امکان دارد درد فقط در گردن یا اینکه در قسمت های دیگر هم مثل شانه ها و بازوها، آرنج و حتی نوک انگشتان دست احساس شود. با‌ توجه‌ به علل متنوع ایجاد گردن درد، علائم آن هم متفاوت است و ممکن است درد تیر کشنده، گنگ و یا منتشر باشد.

گردن درد

شکل 1: گردن درد و فیزیوتراپی

علائم گردن درد چیست؟

علائمی مثل سردرد، خشکی گردن، درد صورت، شانه درد و بی حسی یا سوزش بازو، آرنج و انگشتان دست، از نشانه های گردن درد هستند که بر اثر فشار به اعصاب گردن به وجود می آیند.

علل گردن درد چیست؟

گاهی گردن درد به علت آسیب در اثر افتادن، ورزش یا جابه‌جایی مهره­‌ ها است.

  • افزایش سن
  • فشار فیزیکی
  • استرس ذهنی
  • آسیب های حاد
  • تومورها
  • کشیدگی های عضلانی

گردن درد

انواع گردن درد چیست؟

دیسک های گردن، درد عضلانی، نقاط ماشه ای، اسپاسم عضلات، درد در مهره گردن، درد میوفاشیال،  درد عصبی، درد ارجاعی و درد استخوانی انواع مختلف گردن درد هستند که ممکن است حاد یا مزمن باشند.

پیشگیری کردن از گردن درد به چه صورت است؟

با انجام یک سری کارهای ساده میتوان از بروز گردن درد پیشگیری کرد. مثل قرار دادن گردن در وضعیت مناسب ، استراحت‌ ، قرار ندادن تلفن بین گوش و شانه هنگام مکالمه ، هم راستا بودن سروگردن در زمان خوابیدن، عدم استفاده از کیف های سنگین.

 گردن درد

شکل 2: روش های پیشگیری از گردن درد

تشخیص گردن درد به چه صورت است؟

پزشک متخصص فیزیوتراپی تمام آسیب های قبل و درمان های انجام شده را مورد بررسی قرار می دهد. و با لمس کردن گردن علت و نواحی حساس را تشخیص می دهد. آزمایش هایی مثل رادیولوژی، اسکن استخوان، ام آر آی و نوار عصب و عضله  در تشخیص بهتر گردن درد استفاده می شوند.

درمان گردن درد با فیزیوتراپی چگونه است؟

هدف فیزیوتراپی گردن کاهش درد، تقویت عضلات و جلوگیری کردن از برگشت دوباره بیماری است.

با توجه به نوع عارضه و توانایی بیمار روش مناسب درمانی انتخاب می شود.

مگنت تراپی ، تحریک الکتریکی ، لیزرتراپی و Dry Needling، تمرینات ورزشی و تکنیک های منوال  به کاهش درد و درمان آن کمک  می کند.

گردن درد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *